makaleler

Alerjik Bünyeli Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gereken NoktalarÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sırrı Bektaş, alerjisi olan bir çocuğun ağzından anne ve babasına olan dileklerini böylece alerji konusunda dikkat edilmesi gereken konuları paylaşıyor.

Alerjisi olan çocuğun anne babasından dilekleri: "Beni her şeyden çok seven biricik anne ve babacığım, alerjik bir çocuk olarak dünyaya gelmişim. Her çocuğun bir sağlık sorunu vardır. Alerjik problemler gittikçe artış eğiliminde ve en önemli sağlık sorunlarından biri.

Benim için her şeyi elinizden geldiğinde yaptığınıza bundan sonrada yapacağınıza inandığım için doktorumun isteklerini başlıklar halinde yazacağım. Eğer bu önerilere uyarsanız benim alerjik sorunlarım önemli ölçüde azalacak. Bu da hem beni hem de sizi mutlu edecektir."

1-Yattığım odada gereksiz, özelliklede alerji yapan şeyleri koymayın. Eski kitaplar, tüylü ve peluş oyuncaklar, yünlü giysiler, yünlü halı, bitki ve çiçekler, hayvan postları, duvardan duvara halı, eski toz tutan oyuncaklar alerjik durumumu daha da arttırır.

2-Yatağım yünlü olmasın. Yün ve ya kuş tüyü yastıklar sıkıntılarımı arttırır. Sentetik ve pamuk yatak ve yastıklarda daha rahat ederim.

3-Yatağımın etrafındaki tozları, nemli bir bezle hergün silerseniz tozlara ait alerjik problemlerim ortadan kalkar.

4-Akşam yatarken ve ya geceleri uykudan uyandırıp süt ve ya ballı süt gibi şeyleri içirmeyin. Gece sütü alerjik problemleri daha da arttırır.

5-Odamı çok sıcak, çok soğuk ve ya rutubetli yapmayın. Benim için ideal ısı 22° civarıdır. Çok sıcak ortamda alerji yapan tozlar yukarıya doğru çıkıp havada asılı kalarak daha çok öksürmeme sebep olur. Duvarlardaki rutubet ve küf alerjimi arttırır.

6-Beni çok sarıp sarmalamayın. Çok sarılınca çok terlerim. Bu da sıkıntılarımı arttırır. Siz sıcak bir ortamda nasıl az giyinmek istiyorsanız beni de çok giydirmeyin.

7-Yünlü giysiler, tüylü başlıklar, içi boyalı tüylü ceket, palto oyuncak gibi şeyler alerjimi daha da arttırır. Soğuk havalarda bile pamuklu giysiler giydirin.

8-Yanımda sigara içmeyin. Sigara dumanı benim sıkıntılarımı daha da arttırır.

9-Odamı sık sık havalandırın, nemli bezlerle tozları alıp, elektrik süpürgesi ile temizlerseniz geceleri rahat uyurum.

10-Alerji yapacak gıdaları, çok sevsem bile, vermemeye çalışın, fazla miktarda çikolata, kola, boyalı şekerler, sakız alerjilerimi arttırabilir. Bu nedenle çok istesem bile bir şekilde vermemeye çalışın.

11-Çocuk olduğum için çok hareketliyimdir. Koşup zıplamama bağlı olarak alerji yapan tozlar, akara böcek artıkları solunum sistemime girip alerji yapabilirler. Oyuncaklarım tahta ve plastik olsun.

12-Hayvanları çok severim. Eğer kedi, köpek, kuş tüylerine karşı alerjim varsa bunlardan uzak tutmaya çalışın.

13-İlaçlarımı saatinde verebilirseniz daha çabuk iyileşirim. Doktorumun önerileri dahilinde ilaçlarımı eksiksiz ve saatinde verirseniz daha rahat ederim. İlaçlara karşı alerjim olabileceğinden rastgele ilaç vermeyin.

14-Yemek pişirirken mutfağa(yemek buharına)girmemek benim için daha faydalı olur. Yemek buharının kokusu beni rahatsız eder.

15-Sizden çok şey istediğimin farkındayım. Bu isteklerimin bir kısmı bile yerine gelse yakınmalarım o ölçüde azalır.

16-Büyüdükçe alerjik sorunlarım azalacaktır. Belki bir ve ya birkaç yıl içinde hiçbir alerjik sorunum kalmayacak. O durumda en mutlu sizlerin olacağını biliyorum.

Sizleri çok seviyorum.